2016 MN House Endorsements

Our endorsements are based off of a number of factors, including a candidate survey that was sent to each candidate, their public record of votes and statements, and grades from like-minded gun rights organizations. All grades and endorsement recommendations are reviewed and approved by our board.

Our candidate survey covers a number of gun rights topics, including constitutional carry, self-defense law reform (stand your ground), licensing and registration, universal background checks, the right to keep and bear arms, and related topics. Generally, we do not post or release candidate surveys.

 

Name District Party Endorsement
       
Dan Fabian State Representative District 1A R ENDORSED
George Nyakasi Bass State Representative District 1A DFL  
       
Debra "Deb" Kiel State Representative District 1B R No Endorsement
Michael "Mike" Moore State Representative District 1B DFL
       
Matthew J. Grossell State Representative District 2A R No Endorsement
Jerry Loud State Representative District 2A DFL
       
Bryan Klabunde State Representative District 2B DFL No Endorsement
Steve Green State Representative District 2B R
       
Rob Ecklund State Representative District 3A DFL ENDORSED
Tom Long State Representative District 3A R  
       
Timothy Brandon State Representative District 3B R No Endorsement
Mary Murphy State Representative District 3B DFL
       
Ben Lien State Representative District 4A DFL No Endorsement
Jordan Idso State Representative District 4A R
       
Paul Marquart State Representative District 4B DFL ENDORSED
Ben Grimsley State Representative District 4B R  
       
John Persell State Representative District 5A DFL No Endorsement
Matt Bliss State Representative District 5A R
       
Tom Anzelc State Representative District 5B DFL ENDORSED
Dennis Barsness State Representative District 5B GP  
Sandy Layman State Representative District 5B R  
       
Julie Sandstede State Representative District 6A DFL No Endorsement
Robert (Rob) Farnsworth State Representative District 6A R
       
Matt Matasich State Representative District 6B R  
Jason I. Metsa State Representative District 6B DFL ENDORSED
       
Jennifer Schultz State Representative District 7A DFL  
Dylan C. Raddant State Representative District 7A R ENDORSED
       
Liz Olson State Representative District 7B DFL No Endorsement
Cody Barringer State Representative District 7B R
Bryan Jensen State Representative District 7B DFL
       
Bud Nornes State Representative District 8A R ENDORSED
C. J. Holl State Representative District 8A DFL  
       
Gail Kulp State Representative District 8B DFL  
Mary Franson State Representative District 8B R ENDORSED
       
Megg Litts State Representative District 9A DFL No Endorsement
John M. Poston State Representative District 9A R
       
Dustin Simmonds State Representative District 9B DFL  
Ron Kresha State Representative District 9B R ENDORSED
       
Quinn Nystrom State Representative District 10A DFL  
Josh Heintzeman State Representative District 10A R ENDORSED
       
Erin Wagner State Representative District 10B DFL  
Dale K Lueck State Representative District 10B R ENDORSED
       
Mike Line State Representative District 11A R No Endorsement
Mike Sundin State Representative District 11A DFL
       
Tom Jones State Representative District 11B DFL  
Jason Rarick State Representative District 11B R ENDORSED
       
Jeff Backer State Representative District 12A R ENDORSED
Jay McNamar State Representative District 12A DFL  
       
Paul Anderson State Representative District 12B R ENDORSED
       
Jeff Howe State Representative District 13A R ENDORSED
Anne Buckvold State Representative District 13A DFL  
       
Tim O'Driscoll State Representative District 13B R ENDORSED
Matthew Crouse State Representative District 13B DFL  
       
Aric Putnam State Representative District 14A DFL No Endorsement
Tama Theis State Representative District 14A R
       
Zachary "Zach" Dorholt State Representative District 14B DFL  
Jim Knoblach State Representative District 14B R ENDORSED
       
Kent Lestrud State Representative District 15A DFL  
Sondra Erickson State Representative District 15A R ENDORSED
       
Jim Newberger State Representative District 15B R ENDORSED
Karla Scapanski State Representative District 15B DFL  
       
Chris Swedzinski State Representative District 16A R ENDORSED
Al Kruse State Representative District 16A DFL  
       
Paul Torkelson State Representative District 16B R ENDORSED
Austin Grossenburg State Representative District 16B DFL  
       
Andrew Falk State Representative District 17A DFL  
Tim Miller State Representative District 17A R ENDORSED
       
Mary Sawatzky State Representative District 17B DFL  
Dave Baker State Representative District 17B R ENDORSED
       
Dean Urdahl State Representative District 18A R ENDORSED
       
Glenn Gruenhagen State Representative District 18B R ENDORSED
Darrel H. Mosel State Representative District 18B DFL  
       
Kim Spears State Representative District 19A R ENDORSED
Clark Johnson State Representative District 19A DFL  
       
Jack Considine State Representative District 19B DFL No Endorsement
Adam Isakson State Representative District 19B R
       
Bob Vogel State Representative District 20A R ENDORSED
Jim Connelly State Representative District 20A DFL  
       
David Bly State Representative District 20B DFL  
Aramis Wells State Representative District 20B R ENDORSED
       
Barb Haley State Representative District 21A R No Endorsement
Lisa Bayley State Representative District 21A DFL
       
Steve Drazkowski State Representative District 21B R ENDORSED
Elise Diesslin State Representative District 21B DFL  
       
Laura Woods State Representative District 22A DFL  
Joe Schomacker State Representative District 22A R ENDORSED
       
Kirby G. Kruse State Representative District 22B DFL  
Rod Hamilton State Representative District 22B R ENDORSED
       
Bob Gunther State Representative District 23A R ENDORSED
Zac Huntley State Representative District 23A DFL  
       
Josh Haseman State Representative District 23B DFL  
Tony Cornish State Representative District 23B R ENDORSED
       
Bev Cashman State Representative District 24A DFL  
John Petersburg State Representative District 24A R ENDORSED
       
Patti Fritz State Representative District 24B DFL  
Brian Daniels State Representative District 24B R ENDORSED
       
Linda "Wally" Walbruch State Representative District 25A DFL  
Duane Quam State Representative District 25A R ENDORSED
       
Fran Bradley State Representative District 25B R No Endorsement
Duane Sauke State Representative District 25B DFL
       
Tina Liebling State Representative District 26A DFL No Endorsement
Will Waggoner State Representative District 26A R
       
John Wayne Austinson State Representative District 26B DFL  
Nels T. Pierson State Representative District 26B R ENDORSED
       
Peggy Bennett State Representative District 27A R ENDORSED
Gary Schindler State Representative District 27A DFL  
       
Dennis R. Schminke State Representative District 27B R ENDORSED
Jeanne Poppe State Representative District 27B DFL  
       
Gene Pelowski Jr. State Representative District 28A DFL No Endorsement
       
Gregory M. Davids State Representative District 28B R ENDORSED
Thomas Trehus State Representative District 28B DFL  
       
Cortney Phillips State Representative District 29A DFL  
Joseph McDonald State Representative District 29A R ENDORSED
       
Steve Kilburn State Representative District 29B DFL  
Marion O'Neill State Representative District 29B R ENDORSED
       
Sarah Hamlin State Representative District 30A DFL  
Nick Zerwas State Representative District 30A R ENDORSED
       
Margaret Fernandez State Representative District 30B DFL  
Eric Lucero State Representative District 30B R ENDORSED
       
Sarah Udvig State Representative District 31A DFL  
Kurt Daudt State Representative District 31A R ENDORSED
       
Cal (Calvin) K. Bahr State Representative District 31B R ENDORSED
Susan Larson State Representative District 31B DFL  
       
Brian Johnson State Representative District 32A R ENDORSED
Paul Gammel State Representative District 32A DFL  
       
Laurie J. Warner State Representative District 32B DFL  
Bob Barrett State Representative District 32B R ENDORSED
       
Jerry Hertaus State Representative District 33A R ENDORSED
Norrie Thomas State Representative District 33A DFL  
       
Brad Brothen State Representative District 33B DFL  
Cindy Pugh State Representative District 33B R ENDORSED
       
Joyce Peppin State Representative District 34A R ENDORSED
Dave Craig State Representative District 34A DFL  
       
Kristin Bahner State Representative District 34B DFL  
Dennis Smith State Representative District 34B R ENDORSED
       
Abigail Whelan State Representative District 35A R ENDORSED
Andy Hillebregt State Representative District 35A DFL  
       
Peggy Scott State Representative District 35B R ENDORSED
Wes Volkenant State Representative District 35B DFL  
       
Kevin Parker State Representative District 36A DFL  
Mark W. Uglem State Representative District 36A R ENDORSED
       
Peter Crema State Representative District 36B R No Endorsement
Melissa Hortman State Representative District 36B DFL
       
Erin Koegel State Representative District 37A DFL  
Anthony Wilder State Representative District 37A R  
Brian McCormick State Representative District 37A LIB ENDORSED
       
Nolan West State Representative District 37B R ENDORSED
Susan Witt State Representative District 37B DFL  
       
Kevin Fogarty State Representative District 38A DFL  
Linda Runbeck State Representative District 38A R ENDORSED
       
Matt Dean State Representative District 38B R ENDORSED
Ami Wazlawik State Representative District 38B DFL  
       
Bob Dettmer State Representative District 39A R ENDORSED
Jody W. Anderson State Representative District 39A DFL  
       
Alan Kantrud State Representative District 39B DFL  
Kathy Lohmer State Representative District 39B R ENDORSED
       
Michael Nelson State Representative District 40A DFL No Endorsement
       
Debra Hilstrom State Representative District 40B DFL No Endorsement
Mali Marvin State Representative District 40B R
       
Ryan Evanson State Representative District 41A R No Endorsement
Connie Bernardy State Representative District 41A DFL  
       
Mary Kunesh-Podein State Representative District 41B DFL  
Camden J. Pike State Representative District 41B R ENDORSED
       
Barb Yarusso State Representative District 42A DFL No Endorsement
Randy Jessup State Representative District 42A R
       
Jamie Becker-Finn State Representative District 42B DFL No Endorsement
Tracy Nelson State Representative District 42B R
       
Bob Cardinal State Representative District 43A R No Endorsement
Peter M Fischer State Representative District 43A DFL
       
Leon M. Lillie State Representative District 43B DFL No Endorsement
Nathan Hansen State Representative District 43B R
       
Sarah Anderson State Representative District 44A R No Endorsement
Ginny Klevorn State Representative District 44A DFL
       
Patti Meier State Representative District 44B R No Endorsement
Jon Applebaum State Representative District 44B DFL
       
Richard Lieberman State Representative District 45A R No Endorsement
Lyndon R. Carlson State Representative District 45A DFL
       
Mike Freiberg State Representative District 45B DFL No Endorsement
Alma J. Wetzker State Representative District 45B R
       
Peggy Flanagan State Representative District 46A DFL No Endorsement
Anne Taylor State Representative District 46A R
       
Bryan Bjorson State Representative District 46B R No Endorsement
Cheryl Youakim State Representative District 46B DFL
       
Sean White State Representative District 47A DFL  
Jim Nash State Representative District 47A R ENDORSED
       
Joe Hoppe State Representative District 47B R ENDORSED
Jane Montemayor State Representative District 47B DFL  
       
Mary Shapiro State Representative District 48A R No Endorsement
Laurie Pryor State Representative District 48A DFL
       
Ben Sherlock State Representative District 48B DFL No Endorsement
Jenifer W. Loon State Representative District 48B R
       
Dario Anselmo State Representative District 49A R No Endorsement
Ron Erhardt State Representative District 49A DFL
       
Paul Rosenthal State Representative District 49B DFL  
Max Rymer State Representative District 49B R ENDORSED
       
Tim Johnson State Representative District 50A R No Endorsement
Linda Slocum State Representative District 50A DFL
       
Andrew Carlson State Representative District 50B DFL No Endorsement
Chad Anderson State Representative District 50B R
       
Sandra Masin State Representative District 51A DFL  
Brad Gerten State Representative District 51A R Endorsement Suspended
       
Pat Hammond State Representative District 51B R No Endorsement
Laurie Halverson State Representative District 51B DFL
       
Larry Sachi State Representative District 52A R No Endorsement
Rick Hansen State Representative District 52A DFL
       
Mary T'Kach State Representative District 52B DFL  
Regina Barr State Representative District 52B R ENDORSED
       
Andy Turonie State Representative District 53A R No Endorsement
JoAnn Ward State Representative District 53A DFL
       
Kelly Fenton State Representative District 53B R ENDORSED
Alberder Gillespie State Representative District 53B DFL  
       
Keith Franke State Representative District 54A R No Endorsement
Jen Peterson State Representative District 54A DFL
       
Don Slaten State Representative District 54B DFL No Endorsement
Tony Jurgens State Representative District 54B R
       
Mary Hernandez State Representative District 55A DFL  
Bob Loonan State Representative District 55A R ENDORSED
       
Tony Albright State Representative District 55B R ENDORSED
Cecilia Haakenson State Representative District 55B DFL  
       
Drew Christensen State Representative District 56A R ENDORSED
Jared Christiansen State Representative District 56A DFL  
       
Lindsey Port State Representative District 56B DFL  
Roz Peterson State Representative District 56B R ENDORSED
       
Erin Maye Quade State Representative District 57A DFL No Endorsement
Ali Jimenez-Hopper State Representative District 57A R
       
John Huot State Representative District 57B DFL  
Anna Wills State Representative District 57B R ENDORSED
       
LeAnn Weikle State Representative District 58A DFL  
Jon Koznick State Representative District 58A R ENDORSED
       
Patrick Garofalo State Representative District 58B R ENDORSED
Marla Vagts State Representative District 58B DFL  
       
Fue Lee State Representative District 59A DFL No Endorsement
Jessica Newville State Representative District 59A R
       
Margaret Martin State Representative District 59B R ENDORSED
Raymond Dehn State Representative District 59B DFL  
       
Diane Loeffler State Representative District 60A DFL No Endorsement
       
Abdimalik Askar State Representative District 60B R No Endorsement
Ilhan Omar State Representative District 60B DFL
       
Frank Hornstein State Representative District 61A DFL No Endorsement
Brian Rosenblatt State Representative District 61A R
       
Paul Thissen State Representative District 61B DFL  
Tom Gallagher State Representative District 61B R ENDORSED
       
Karen Clark State Representative District 62A DFL No Endorsement
Claire Leiter State Representative District 62A R
       
Susan Allen State Representative District 62B DFL No Endorsement
       
Jim Davnie State Representative District 63A DFL No Endorsement
Kyle Bragg State Representative District 63A R
       
Frank Pafko State Representative District 63B R ENDORSED
Jean Wagenius State Representative District 63B DFL  
       
Erin Murphy State Representative District 64A DFL No Endorsement
Riley Horan State Representative District 64A R
       
Dave Pinto State Representative District 64B DFL No Endorsement
Emory K. Dively State Representative District 64B R
       
Monique Giordana State Representative District 65A R No Endorsement
Rena Moran State Representative District 65A DFL
       
Carlos Mariani State Representative District 65B DFL  
Margaret Mary Stokely State Representative District 65B R ENDORSED
       
Jon Heyer State Representative District 66A R ENDORSED
Alice Hausman State Representative District 66A DFL  
       
William P. Brownell State Representative District 66B R No Endorsement
John Lesch State Representative District 66B DFL
       
Andrew Livingston State Representative District 67A R No Endorsement
Tim Mahoney State Representative District 67A DFL
       
Sheldon Johnson State Representative District 67B DFL  
Joseph Weverka State Representative District 67B LIB ENDORSED
Lisa Thompson State Representative District 67B R  

 

Grades

The Minnesota Gun Owners PAC does not grade candidates. Our partner organization, the Minnesota Gun Owners Caucus, manages all candidate grading activities. For more information, please visit their 2016 Candidate Grades page on their website.

 


Donate Volunteer Find an Event

connect

get updates